Jdi na obsah Jdi na menu
 


Komunita sester

V Kájově Milosrdné sestry sv. Kříže působí od října 2012. Věříme, že nás sem přivedl skrze naše představené dobrý Bůh, který se zde o nás stará a pod Jehož vedením se Mu snažíme zde sloužit a být trochu užitečné.

Od roku 1990 se zde začalo s napravováním škod způsobených převážně nezájmem komunistického režimu o církevní stavby. Kostel v Kájově byl s podporou sbírky ze zahraničí opraven, avšak klášter chátral dál.  Pomoc přišla  ze zahraničí, a to v roce 1999, kdy se v Kájově usídlila malá skupina čtyř řádových sester Vincentek z Německa (Mnichova). Za jejich přítomnosti byla farní budova rekonstruována na klášter. Rekonstrukce byla provedena našimi firmami za podpory řádu sester, přátel z Německa a Česko-německého fondu budoucnosti. Nový vzhled dostala i klášterní zahrada. Ve spolupráci s obecním úřadem se podařilo opravit sousoší tří světců Tadeáše, Josefa a Antonína Paduánského.

Sestry pečovaly o kostel, přijímaly poutníky, zajišťovaly komentované prohlídky pro výpravy turistů, studující a další návštěvy z celého světa, především ale z Německa a Rakouska. Pomáhaly při práci s mládeží, připravovaly s dětmi např. oslavy Dne matek, Velikonoc a na Vánoce již tradiční Živý Betlém. Organizovaly i malý pěvecký sbor. Naučily se velmi dobře porozumět naší nesnadné češtině. Sestry navštěvovaly také staré a nemocné lidi z Kájova i okolí, ať už doma, nebo v nemocnici.

Při jejich náročné službě i jim však ubývaly síly a z důvodu nemoci se musely v říjnu 2012 vrátit do své vlasti. Již předem však hledaly, kdo by v jejich službě zde pokračoval. Na jejich místo přišly také řádové sestry, a to z Kongregace Milosrdných sester sv. Kříže, které se snaží v jejich započatém díle podle svých sil a možností pokračovat.

V současné době zde působí sestra Karmela a sestra Marietta. V dubnu jsme se musely rozloučit se sestrou Tobií. Teprve od poloviny srpna do našeho společenství přibyla sestra Iris. Bude jistě trvat, než to tu pozná. My jí přejeme,a by se jít u líbilo. 

dsc01363.jpg

 

dsc02160.jpg